top of page
Pimaş kıl fitil

CLAY WICK

Bristle wicks;  Sliding glass is widely used in balconies, doors and windows, mosquito net systems and blinds.

The bristle wicks used in the aluminum and PVC series prevent the entry of dust and water into the indoor environment. Bristle wicks, which also prevent air circulation, prevent metal-to-metal or plastic-to-plastic rubbing during the opening and closing of doors and windows.

Long-lasting bristle wicks are the most preferred insulation product for glass balcony systems, shutter systems, aluminum and PVC door window systems, mosquito net systems.  

Bristle wick options Finnish bristle wick  (Barrier bristle wick) and  finless bristle wick  is divided into two.

Finned bristle wicks are also called barrier bristle roving or film bristle roving. Finned bristle wicks  Although it is produced with PP film, it can also be produced with PP Fiber depending on demand.  

Bristle wicks are used by placing them between aluminum or PVC channels to be used.

 

The bristle wicks, which are generally produced in Gray color, are also produced in Black color upon request. 

Blinds Bristle Wick

Panjur Kıl Fitil

Shutter bristle wicks are used extensively in PVC Pimapen window applications and glass balcony systems.

 

It prevents the blinds system from getting negative elements such as rain, cold and dust in both summer and winter.  

When louver bristle wicks are applied in louver systems, they also provide great benefits in thermal insulation because they prevent the entry of cold air into the interior.  

The shutter bristle wicks preferred in shutter systems are generally 4.8mm wide and we produce at different heights under the WINDO brand. Our production is 100% Turkish made.

Blinds Bristle Wicks are offered for sale in coils.

The length of the coil varies depending on the desired height.

Sliding Bristle Wick 

Sürme Kıl Fitil

Sliding bristle wicks are often used in folding glass balcony and sliding glass balcony mechanisms.

 

Sliding systems are applied on different PVC door and system models, creating modern and decoration-compatible PVC door and glass design models.

Bristle wicks provide thermal insulation properties to the aluminum and PVC profiles on which they are applied. In this way, they prevent the entry of dust, cold and water from the outside to the indoor environment.

Sliding bristle wicks are usually 6.7mm wide. The bristle wicks that we produce under the WINDO brand are produced at different heights. Our production is 100% Turkish made.

Sliding Bristle Suppositories are offered for sale in rolls.

The roll size varies depending on the desired height.

Finned Bristle Wick 

(Barrier Bristle Wick)

Finned bristle wicks are also called barrier or film bristle wicks in the market.  

Finned bristle wicks used in aluminum, PVC door, window and balcony systems prevent sound, dust and water from entering the indoor environment.

Finned bristle wicks, which are used extensively in aluminum and PVC systems, are a very effective insulation material.  

 

The finned bristle wicks that we manufacture under the WINDO brand are produced in different widths and heights.  Finned bristle wicks, which we mostly manufacture as PP Film, can also be produced with fiber fabric depending on demand.

Finli Kıl Fitil

Fiber Barrier Bristle Roving 

Elyaf bariyerli kıl fitil üretimi

Finned bristle wicks are also called barrier or film bristle wicks in the market.  

Finned bristle wicks used in aluminum, PVC door, window and balcony systems prevent sound, dust and water from entering the indoor environment.

Finned bristle wicks, which are used extensively in aluminum and PVC systems, are a very effective insulation material.  

 

The finned bristle wicks that we manufacture under the WINDO brand are produced in different widths and heights.  Finned bristle wicks, which we mostly manufacture as PP Film, can also be produced with fiber fabric depending on demand.

Adhesive Bristle Wick 

There is a self-adhesive tape available on the back base of the bristle wick. You can easily use the bristle wick in all applications by removing the paper of the double-sided tape.

Yapışkanlı Kıl Fitil
Kıl Fitil Üreticisi

Kıl Fitil Fiyatları 

Armoteks olarak ürettiğimiz kıl fitiller, alüminyum, PVC ve cam balkon uygulamalarında sıkça tercih edilmektedir. Isı yalıtımı sağlayan ana gövdesinde bulunan kıllar sayesinde uzun ömürlü ve kullanımı kolaydır. Ayrıca UV ışınlarına karşı dayanıklı ve kaliteli malzemelerden üretilmektedir. Sezonsal dönemlerde fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte, firmamız her sezon en uygun kıl fitil fiyatlarını sunmaktadır. Her zaman en uygun fiyatı sunmak ilkesiyle, fabrikadan direkt toptan satışlarla müşterilerimize en uygun kıl fitil fiyatlarını sunmaktayız. Ayrıca kıl fitil toptan satışlarında size özel kıl fitil fiyatları ve ayrıcalıklı özel iskontolar sunuyoruz. Kobi ve atölyeler için de uygun fiyatlarla yüksek kalite kıl fitil temin ediyoruz. Bize ulaşarak kıl fitil çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi alabilir, sipariş oluşturabilirsiniz. Her zaman müşteri memnuniyetine odaklı çalışan firmamız, kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla sunarak müşterilerine ayrıcalıklı bir alışveriş deneyimi yaşatmayı hedeflemektedir.

Cam Balkon
Kıl Fitil 

Cam balkon uygulamalarında kıl fitillerin önemi büyüktür. Cam balkon fitilleri, cam balkon uygulamalarının her türlü koşulda en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Bu sebeple, kaliteli kıl fitiller seçmek önemlidir.

Armoteks olarak, cam balkon kıl fitilleri konusunda uzmanlaşmış bir firmayız. Alüminyum fırçalı, şeffaf, plastik polikarbon, mıknatıslı, PVC mıknatıslı gibi farklı çeşitlerde kıl fitil üretiyoruz. Her bir kıl fitil çeşidimiz, farklı cam balkon uygulamalarına uyum sağlamak için özenle tasarlanmıştır.

Tüm ürünlerimiz orijinal ve yüksek kalitededir. Ayrıca, en uygun fiyatlarla kıl fitil satın alabileceğiniz birinci sınıf hizmet sunuyoruz. Armoteks olarak, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutuyoruz ve hızlı kargo gönderimi ile de müşterilerimizin ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılıyoruz.

Cam balkon kıl fitilleri ile ilgili daha fazla bilgi almak veya sipariş vermek için web sitemizi ziyaret edebilir veya Whatsapp iletişim hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Cam Balkon
Stacks of Windows

Panjur Kıl Fitil Ölçüleri

Panjur kıl fitilleri, PVC pimapen pencere uygulamaları, cam balkon sistemleri ve panjur sistemleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Özellikle yaz aylarında balkon ve teras gibi alanlarda daha fazla zaman geçirildiği için panjur sistemleri tercih edilmektedir.

Bu sistemlerin hem yaz hem de kış aylarında yağmur, soğuk hava gibi olumsuz hava koşullarını içeriye almaması önemlidir.

Panjur kıl fitilleri, panjur sistemlerinde uygulandığında ısı yalıtımı sağlayarak soğuk havanın içeri girmesini engeller.

Panjur sistemlerinde kullanılan kıl fitiller istenilen ölçülerde temin edilebilmektedir.

Genellikle top halinde satışa sunulan panjur kıl fitillerinin genişliği 4,8 mm'dir.

Tüy yükseklik ve ambalajlar ise 250 metre/rulo ve 2200 metre/rulo arasında değişkenlik göstermektedir. 

Sürme Kıl fitil Ölçüleri

sürme kıl fitiller genellikle cam balkon sürme sistemlerinde kullanılır.

Sürme sistemler, iki PVC veya alüminyum profil üzerine yerleştirilen camların raylar sayesinde açılıp kapanmasını sağlayan sistemlerdir. Bu alüminyum ve PVC profillerin kullanıldığı ortama dışarıdan ısı geçişini engeller. Farklı ısı yalıtım seçenekleri olsa da sektörde en uygun maliyetli ve uzun ömürlü olan sürme kıl fitil kullanmak daha fazla tercih edilmektedir. Sürme kıl fitil ölçüleri genellikle 6,7 mm genişlikte ve 5,5mm ile 20mm arasında değişen Tüy yüksekliğindedir.

Finli kıl fitiller, bazen filmli (Finli Kıl Fitil) kıl fitil olarak da adlandırılır. Alüminyum, PVC kapı pencere ve balkon sistemlerinde kullanılan finli kıl fitiller dışarıdan ses, toz ve su gibi maddelerin geçişini engeller.

Alüminyum ve PVC sistemlerinde sıklıkla kullanılan finli kıl fitiller oldukça etkili bir izolasyon yalıtım ürünüdür.

Finli kıl fitili ölçüleri genellikle 4,8 mm, 5,1mm , 6,7mm , 6,9mm ve 7,1mm genişlikte olup 2,5mm ile 20mm arasında değişen yüksekliktedir. Armoteks, Windo markası altında ihtiyaç duyduğunuz her çeşit kıl fitili üretmektedir. 

Bedroom
bottom of page